ТРАВЕНЬ

5 травня 1992 – проголошення незалежності Криму

5 травня 1992 року Верховна Рада Криму прийняла Акт проголошення незалежності Криму. Наступного дня депутати прийняли Конституцію республіки, де і прописали новий офіційний статус Криму.

Крим

Кримський півострів

 

6 травня 1686 – підписання «Вічного миру» між Річчю Посполитою і Московською державою

6 травня 1686 року було підписано мирний договір, згідно з яким поляки визнали право росіян контролювати Лівобережну Україну та Київ. Фактично, цей документ офіційно закріпив поділ українських земель між двома країнами, послабивши значним чином національно-визвольний рух на українських теренах.

В. мир

8 травня – День пам’яті та примирення

8 травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла Акт про беззастережну капітуляцію збройних сил нацистської Німеччини. З 2015-го в Україні відзначають цю подію «з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму».

Репресії

9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

З нацизмом та союзниками Німеччини боролися 7 млн. українців. Під час бойових дій та в полоні померло 3–4 млн. військових і підпільників, понад 5 млн. цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8–10 млн. осіб. Матеріальні збитки становили 285 млрд. тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 5,6 тис. мостів, 28 тис. сіл, 300 тис. господарств.

Перемога

11 травня 1907 – заснування Українського наукового товариства

За ініціативою Михайла Грушевського у Києві за зразком Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка у Львові було створено Українське наукове товариство, метою якого стала організація наукової праці в країні і популяризація рідної мови.

Hrushevskyi_Mykhailo_XX

Михайло Сергійович Грушевський

12 травня 996 – освячення Десятинної церкви

12 травня 996 року в Києві відбулося освячення першої в Київській Русі кам’яної церкви – Десятинної. Ініціював її будівництво князь Володимир. Назву церква отримала внаслідок наказу князя віддавати на потреби храму десяту частину своїх прибутків.

Церква

Десятинна церква або Церква Успіння Пресвятої Богородиці

16 травня 2008 – вступ України до СОТ

Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі. Загалом переговори про вступ держави до організації тривали 14 років, протягом яких українські депутати змінили і прийняли близько 50 законів для адаптації документів до світового ринку.

18 травня 1944 – початок депортації кримських татар

18 травня 1944 року Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР за наказом Державного комітету оборони розпочав депортацію кримських татар. Офіційно їх звинуватили у колабораціонізмі з німцями під час окупації півострова. У 1989 року ця кампанія була засуджена на найвищому державному рівні і визнана незаконною. Кримські татари почали повертатися на Батьківщину.

Татари

Герб кримських татар

Третя неділя травня – День пам’яті жертв політичних репресій

Указом Президента України Віктора Ющенка від 21 травня 2007 року року дні пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій розведено у часі. День пам’яті жертв голодоморів залишився щочетвертої суботи листопада, натомість, третя неділя травня встановлена Днем пам’яті жертв політичних репресій

з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства

Репресії

Advertisements