Квітень

5 квітня 1710 – підписання І української Конституції Пилипом Орликом

На зборах козацтва біля Бендер було прийнято документ «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького», який вважається першою українською Конституцією. Цей документ – значне досягнення української суспільно-політичної думки ІІ пол. XVII – поч. XVIII ст., проте дієвим документом він так і не став.

Орлик

Пилип Орлик, автор першої Конституції в Європі

11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

11 квітня 1945 року американські війська вторглися на територію найбільшого концтабору Бухенвальд, де в’язні підняли повстання, що сприяло ліквідації табору. В Німеччині діяло близько 14 000 таборів. Під час Другої світової війни в таборах перебувало 18 млн. чол., 5 млн. – громадяни СРСР.

14 квітня 1768 – початок Коліївщини на Правобережжі

Під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти розпочалося повстання гайдамаків проти поляків. Українці програли, але Коліївщина прискорила знищення феодально-кріпосницького ладу і визволення  Правобережжя з-під гніту Речі Посполитої.

16 квітня 2000 – другий в історії незалежної України Всеукраїнський референдум

З народної ініціативи відбувся Всеукраїнський референдум щодо реформації системи державного управління. З 4-ьохзапропонованих змін до Конституції парламент схвалив тільки одну – президент може розпускати ВР.

17 квітня 1991 – початок реабілітації жертв політичних репресій в Україні

1991 року ВР Української РСР прийняла закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» і стала першою республікою СРСР, яка почала відновлювати права репресованих. За перші 10 років дії закону реабілітовано 250 тис. українців.

21 квітня 1775 – узаконення кріпацтва в Україні

Катерина ІІ своїм указом юридично закріпила в Україні кріпосний устрій. Остаточно кріпосне право було скасовано в Україні в 1861 році указом Олександра ІІ.

23 квітня 1185 – початок походу князя Ігоря проти половців

1185 року розпочався похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича проти половців, описаний у «Слові о полку Ігоревім». Князь мав на меті розгромити половецькі орди й повернути м. Тмутаракань. Але сили ханів Гзи і Кончака виявилися сильнішими. Княжі дружини під час визначної битви 10–12 травня на р. Каяла зазнали поразки. Сам Ігор потрапив у полон.

Ігор Св

26 квітня 1840 – перше видання «Кобзаря» Т. Шевченка

В Петербурзі за сприяння письменника Є. Гребінки вийшло видання творів Т. Шевченка «Кобзар». У збірці містилося 8 робіт.

4-TitulKobzarya

26 квітня 1986 – Чорнобильська катастрофа

26 квітня 1986 року о 1:23 на ІV енергоблоці ЧАЕС стався вибух, в результаті якого відбувся могутній викид радіоактивних речовин. Ця техногенна катастрофа стала найбільшою в історії. Забруднено більш ніж 145 тис. кв. км території України, Республіки Білорусь і Російської Федерації. Постраждало майже 5 млн. людей, а радіоактивними нуклідами було забруднено близько 5 тис. населених пунктів. Офіційні причини аварії – помилки в конструкції реактора та людський фактор.

Чорнобиль

28 квітня  1947 – початок примусового виселення західних українців до Польщі

У квітні 1947 року польська влада почала операцію «Вісла» з примусового виселення українців Лемківщини та Холмщини до Західної Польщі. Приводом до початку операції стала загибель у бою з УПА заступника міністра оборони Польщі генерала К. Свєрчевського 28 березня 1947 року.

Visla

Advertisements